חברת אשגב יזמות והשקעות ממשיכה להתרחב ולהתפתח באפיקים שונים בתחום הנדל"ן, בנוסף לפעילותה הנרחבת כחברת שיווק וניהול פרויקטים, כיזמית פרויקטים למגורים, עוסקת במרץ רב במה שנותן פתרונות מופלאים לכל בעלי הדירות הישנות במבנים שאינם בטוחים בפני רעידות אדמה שאין ביכולתו לרכוש דירה חדשה ,התחדשות עירונית במסגרת תכניות תמ"א 38.

תמ"א 38

יסודה של תמ"א – תכנית המתאר הארצית אושרה ע"י ממשלת ישראל באפריל 2005, התכנית הינה אוסף של תקנות שתפקידן בעיקר לטפל בסיכונים הנובעים מרעידת אדמה. התקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה נכנס לתוקף כבר בשנת 1975. לפי הערכות מרבית המבנים שנבנו בישראל עד 1980 אינם עומדים בדרישות תקן זה. עם זאת עד לינואר 2008 חוזקו רק מבנים בודדים במסגרת תמ"א 38 בין היתר בשל קשיים ביישום התכנית בשלושה המישורים:
  1. תמריץ כלכלי שמעניקה התכנית אינה מספיקה לממן את החיזוק.
  2. הליכי הרישוי בהתאם לדרישות התכנית ארוכים יחסית
  3. הקושי במתן בטחונות לבנק כתנאי למימון ולמימוש הפרויקט. האחריות לחיזוק מבנים מוטלת על בעלי בדירות, בשל הקשיים שהוזכרו קודם למרבית מבעלי הדירות קיים קושי לקיים ולממש פרויקט מסוג זה.

"שינוי הוא החוק של החיים, אלה שמסתכלים רק על העבר וההווה יפספסו בוודאי את העתיד"

-ג'ון פיצג'רלד קנדי-

הפתרון:
התקשרות עם יזם חיצוני שבאחריותו להיות אחראי על הצדדים החוקיים והסטטוריים כמו: קבלת הסכמת בדיירים, הכנת בקשה להיתר בניה, קבלת היתר בניה מאת הועדות המקומיות לתכנון ובניה, ואחריות על הבניה בפועל ומימונה.

היתרון המרכזי עם התקשרות זאת הינו הצד הבירוקרטי והממוני, בעלי הדירות אינם צריכים לשלם מכספם על מנת שפרויקט מסוג זה יזכה להצלחה.
התקשרות בין הדיירים ליזם חייבת להיות על בסיס של רווח הוגן לשני הצדדים:

  • לדיירים- דירה חדשה, מרווחת יותר כולל ממ"ד ומרפסת, בניין חדש הכולל מעלית ולרוב גם חניה .לכל דירה כמובן בהתאם לאישורי הוועדות ואילוצים תכנונים בשטח
  • ליזם – רווח כלכלי

על מנת לאפשר קיום של פרויקטים נוספים למבנים שאינם עומדים בפרמטרים הדרושים ואו אינם כדאיים כלכלית ליזמים הוצאו תיקוני התמ"א:
1.    שנת 2007, פרשנות בסוגיית היחס בין תכניות בנין עיר מפורטת לבין תמ"א 38
2.    שנת 2010, הוספת האפשרות ליהנות מתוספת בניה עפ"י תמ"א  גם במסגרת פרויקט של הריסה ובניה מחדש – " פינוי בינוי".
3.    שנת 2013, הרחבת זכויות מכוח תמ"א 38 –תוספת של  2.5 קומות, הקלות בקווי בנין על פרויקטים של הריסה ובניה.
4.    נועד לעודד ולתגבר את השימוש בתמ"א גם על מבני ציבור ובאזורי פריפריה ולכן הצורך לעידוד שיפור אמצעי המיגון בבניינים שנבנו לאחר 1980 אך קודם ל 1992.

אז למה תמ"א ?

  1. בטחון מפני סכנות לרעידת אדמה
  2. מיגון – מרחבים מוגנים בשעות קשות של מלחמה ממ"ד.
  3. עליה באיכות החיים – דירות חדשות, מרווחות נוחות יותר למגורים בבניין חדש ומודרני.
  4. עלית ערך הנכס- השבחת הנכס הקיים קפיצת מדרגה כלכלית ללא השתתפות בהוצאות.
ככל שיבנו פרויקטים רבים יותר במסגרת תמ"א 38 אם במסגרת חיזוק ואם במסגרת הריסה ובנייה מחדש, השכונות הוותיקות והישנות יזכו לריענון והתחדשות  גם מבחינת הנוף האורבני ובמסגרת הבאת משפחות חדשות לבניין. ע"י השבת הרוח הצעירה לבניינים חדשים גם תושבי השכונה הוותיקים יזכו למשב רוח רענן של התחדשות והתחלה חדשה.